Yıldızlar Neden Bize Göz Kırpar?

Başımızı kaldırıp yukarıya baktığımızda yıldızların yanıp söndüğünü görürüz. Fakat bu nasıl mümkün olabilir?

   Öncelikle şunu belirtelim. Yıldızlar yanıp sönmez. Bizim dünyamızı çevreleyen Atmosfer, yıldızları yanıp sönüyor gibi görmemizin nedenidir. Yıldızlardan Dünya’ ya ulaşabilen ışınlar, tek bir demet halinde geliyor gibi görünür ve bu demet de Dünya’ nın atmosferinde yol alırken çok farklı sıcaklık katmanlarından geçerek her katmanda çeşitli yönlere saçılır. Bu saçılma miktarının fazla olduğu durumlarda yıldızın ışığı yeryüzüne ulaşamayacak derecede kaybolabilir ve biz yıldızları sönmüş gibi görürüz. Fakat yıldızın ışığı fazla saçılmadan yeryüzüne ulaştığı zaman yıldızları parlak görürüz. Bu süreç saniyeler içerisinde , hızlı ve tekrar ederek gerçekleşir. Bu sebeple yıldızlar yanıp sönüyormuş gibi gözükür bize.

Güneş, Ay ve Güneş Sistemi’ndeki Gezegenler Neden Yanıp Sönüyormuş Gibi Gözükmez?

Güneş Sistemi’ndeki 5 gezegen çok parlak yıldızlar gibi görünür. Bu gezegenler Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'dür. Fakat bu gezegenler yıldızlar gibi yanıp sönmez.

    Yıldızlar Atmosfer’den etkileniyor da Güneş, Ay ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler  Atmosfer' den etkilenmez mi?

    Bunun cevabı da çok basittir. Bu gökcisimlerinden gelen ışınlar tıpkı yıldızlar gibi Atmosfer’in sıcaklık katmanlarında saçılırlar fakat ışınlar fazla olduğundan ötürü birbirlerini dengelerler. Aynı zamanda bu gökcisimleri Dünya’ya yıldızlardan daha yakın oldukları için fazla ışın kaybına uğramazlar. Bu sebeplerden dolayı bu gökcisimlerini yıldızlar gibi yanıp sönen bir biçimde görmeyiz.

Atmosfer Dışından Bakılınca Yıldızlar Nasıl Gözükür?

   Yıldızlar atmosferden dolayı bize yanıp sönüyor gibi gözüküyor. Bunu anlamış bulunmaktayız. Ya atmosfer dışından yıldızları gözlemlersek? Yıldızları nasıl görürüz?

   Yıldızlar normalde parlaktırlar. Biz atmosferden dolayı öyle görmemekteyiz. O zaman bu demektir ki atmosfer dışında yıldızları olduğu gibi görürüz. Yani hep parlak bir biçimde.

  Kısacası uzaydaki bir astronot yıldızı yanıp sönüyor gibi görmez çünkü orada atmosfer yoktur.

-Zeynep Avcıoğlu

Daha Fazlası İçin:
hayalimuzay.com
Bizi Sosyal Medyalarda da Takip Edin:
@hayalimuzay
Görüş ve İstekleriniz İçin:
hayalimuzay1@gmail.com

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER