Yeryüzünden Gökyüzüne: Uzay Madenciliği

Asteroitlerden maden elde etmeyi amaçlayan madencilik çalışmaları uzay madenciliği başlığı altında toplanmıştır. Uzay madenciliği, elimizdeki teknoloji ile çevredeki asteroit ve gezegenlerden maden toplamayı amaç edinir.

Uzay yapıları için (uydu,roket,vb.) gerekli olan nikel,titanyum ve demirin asteroitlerden karşılanması planlanmaktadır.

Zamanında altın, kobalt, demir, manganez, molibden, nikel, osmiyum, palladyum, platin, renyum, rutenyum ve tungsten gibi değerli madenleri gezegenimize asteroitler getirmişti ve yine getirebilirler.

Tahminlere göre modern endüstrinin ana elementleri olan antimoni, bakır, kalay, çinko, gümüş, kurşun ve altın rezervleri yakın gelecekte tükenmiş olacak. Bunu telafi etmek amacıyla uzay madencileri platinyum ve kobalt madenlerinin peşine düşüp asteroitlerden bu madenleri çıkartıp gezegenimize getirebileceklerini düşünmektedirler.

Örneğin 16 psyche isimli asteroitin 1.7x10^19 kg demir-nikel alaşımı içerdiği tahmin edilmekte ve bu miktar bizi çok uzun bir süre bu madene ihtiyaç duymaktan kurtarır.

Peki ya eğer diğer gezegen ve asteroitlerdeki suyu gezegenimize getirebilselerdi? Eğer getirebilselerdi bu su kıtlığına ve su kıtlığına bağlı olan yıkımların önüne geçebilirdi.

Madencilik yapılacak asteroit yörüngedeki hızının değişimi ve hedefe geliş-gidiş süresi uygun olan arasından seçilecektir. Fakat bu madenlerin gezegenlere gelmesi demek yüklü miktarda bir paranın da uzaya gitmesi demektir. Bu madencilik çalışmaları çok pahalı bir iş olduğundu için maliyeti azaltmak amacıyla yapılan projeler üzerinde çalışılmaktadır.

Uzay madenciliğinin gelecekte ekonomiye büyük ölçüde şekil vereceği ve hatta ilk trilyonerlerin bu şekilde ortaya çıkacağı düşünülmekte. Hatta ve hatta uzay madenciliği için yasalar bile yürürlüğe girmiş Bulunmakta. Örneğin "Çıkarılan madenlerin mülkiyet hakkı ilk bulanındır." şeklinde olacaktır.

Aynı zamanda dünya dışı varlıkların var olup olmadıklarını öğrenmenin başka bir varyasyonu olduğu iddia ediliyor. Çünkü eğer başka varlıklar var ise ve gelişimlerini iyi bir seviyeye çıkartabildiyseler kesinlikle bu asteroitlerden birinde asteroit madenciliği yapmış olacakları düşünülüyor.

-Şakir Ayıtkı

Daha Fazlası İçin:
hayalimuzay.com
Bizi Sosyal Medyalarda da Takip Edin:
@hayalimuzay
Görüş ve İstekleriniz İçin:
hayalimuzay1@gmail.com

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER