Voyager 1, Voyager 2 ve Çılgın Bir Fikir

Sizce uzaylılar var mıdır? Eğer varsa onlarla nasıl bağlantı kurabiliriz?
Yıllar önce de yukarıdaki sorular kafamızı kurcalayıp duruyordu. Bazıları olmadığını söylüyor bazıları olduğunu söylüyor bazıları ise tüm bunları aşıp kendimizi onlara tanıtmayı planlıyordu.

Voyager araçları nedir?

Voyager araçları, Voyager Uzay Programı Kapsamı'nda gönderilen uzat sondalarıdır. Voyager 1 ve Voyager 2 olarak iki adettir. Voyager 1, 5 Eylül 1977'de ; Voyager 2 ise 20 Ağustos 1977 tarihinde fırlatılmıştır.

Görevleri nelerdir?

Gezegen dışı güneş rüzgarları, Güneş sistemi ve ötesini araştırmak amacıyla gönderilmişlerdir.

Hangi Gezegenlere Gittiler?

Voyager 1 ve Voyager 2'nin asıl görevleri Jüpiter ve Satürn'e gitmekti. Ancak görevlerini bittiği için 3 kez uzatılmıştır. Voyager 2 sırasıyla Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'e de flyby uçuşu yapmışlardır. Voyager 1, Jüpiter ve Satürn'ün ayrıntılı fotoğraflarını çekebilen ilk uzay aracıdır. Voyager 2 ise Uranüs ve Neptün'e gidebilen tek uzay aracıdır.

Yıldızlararası Boşluk

Voyager 1, yıldızlararası boşluğa
yaklaşık 25 Ağustos 2012'de ; Voyager 2 ise 5 Kasım 2018'de ulaşmıştır. Voyager araçları yıldızlararası boşluğa çıkan tek araçlardır.

Altın Plak

Altın plak Voyager araçları üzerinde bulunan bir çeşit gramofon kayıtlardır.

Altın Plak Hangi Malzemelerden Yapılmıştır?

Uzun süre dayanabilmesi için plak, altın kaplama bakırdan yapılmıştır. Kutusu ise bulan medeniyetin gönderildiği zamanı tahmin edebilmesi için uranyum izotopu ile kaplanmıştır.

Altın Plakların İçlerinde Neler Bulunur?

Altın plaklaların içlerinde Güneş sistemi ve Dünyamız ile ilgili bir çok çeşitli bilgi bulunur. Üzerlerinde her dilden selamlamalar bulunmaktadır. Türkçe olarak "Sabah-I şerifleriniz hayırlı olsun " kaydı vardır. İçlerindeki bilgileri buradan bulabilirsiniz.

Carl Sagan ve Altın Plak

Carl Sagan, bilimin popülerleşmesi ve halka inebilmesi için uğraşan bir bilim insanıydı. Carl Sagan plajlardaki ülkelerle ilgili selamlamaları her ülkede yapmak istedi. Ancak işler istediği gibi gitmedi. Devletler kendi ülkelerini övüyor, yüceltiyordu. Mesajların ise bağımsız olması gerekliydi. Daha sonralardan Carl Sagan'ın aklına çalıştığı üniversite olna Cornell Üniversitesi'nin dil konusunda gelişmiş seçeneklerin olabileceğini hatırladı. Carl Sagan'ın başkanlığını yaptığı bir komite ile plak dolduruldu.

-Daha fazlası için: hayalimuzay.com
-Görüş ve istekleriniz için: hayalimuzay1@gmail.com
-Süeda EKEN

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER