Solucan Delikleri

Selam dostum. Sana bugün "Solucan Deliği" denen o gizemli ve teorilerle var olan şeyden bahsedeceğim.

Öncelikle Solucan deliği ismi nereden geliyor ondan bahsedelim. Eğer bir solucan bir elmanın üzerinde seyahat ediyorsa tüm elmanın etrafını dolaşmak yerine içinden geçerek bir kestirme yol bulmuş olur. İşte ismi buradan gelmektedir. Solucan delikleri de uzayda bulunan noktaları birbirine bağlar. Ve bu yolu kısaltır.

Solucan deliği teorisi aslında 1935 yılında fizikçi Albert Einstein ve meslektaşı Nathan Rosen ile Genel Görelilik Teorisinden yola çıkarak uzaydaki noktaları birbirine bağlar kanısına ulaşmışlardır. Diğer bir ismiyle Einstein-Rosen köprüsü teorik olarak normalde çok uzun olan mesafelere çok daha kısa zamanda ulaşmamızı sağlar. Mesela şöyle bir örneklendirme verebiliriz. Bir dağın içinden geçen tünel gibi. Dağın etrafından dolaşmak yerine içinden yani tünelden geçersek daha hızlı ilerleriz ve zaman kaybımız olmaz. Solucan delikleri de uzay-zaman dokusunda gerek konumsal gerekse de zaman bakımından kayıp olmaksızın ulaşılması zor olan yerlere çok kolay bir şekilde ulaştırır.

Solucan delikleri sadece teorik temelde mümkündürler. Gerçekliği hâlâ kanıtlanamamıştır. Ama eğer ki varlarsa kendi kendilerini yok etmemek için çok özel (egzotik) bir madde ile kaplı olmaları gerekir. Yoksa teorik olarak olsalar bile malzemelerinden dolayı pratikte var olamazlar. Solucan delikleri iki ağız (Giriş-Çıkış) ve bir boğazdan oluşmaktadır. Bu ağızların küre şeklinde olduğu düşünülmektedir. Boğaz ise düz formda olabilir. Fakat hâlâ keşfedemediğimiz için bu konuda ayrı bir teori de bu boğazın kıvrımlı bir şekilde olduğunu ortaya koymaktadır. Eğer Solucan deliklerinin iki ağzı farklı kütleçekime ve farklı hareketlere sahipse işte tam da burada Einstein'ın Genel Görelilik kuramı devreye girer ve tünelin uçlarının senkronizasyonunun bozulmasına neden olur. İşte bu nedenden dolayı solucan deliğindeki uçlar birbirinden farklı zamanlarda olabilir. Ve bu da "Zaman Yolculuğunu" mümkün kılabilir. Kim bilir belki de ileride eğer boyutları sığabileceğimiz kadar büyük olursa zamanda yolculuk yaparız. Şimdi neden "sığabileceğimiz kadar büyük olursa" dedim. Oraya gelelim. Burada büyük bir problem var. İlkel Solucan deliklerinin mikroskobik boyutlarda olduğu düşünülüyor. (Yaklaşık 10-33 cm) Ama şunu da unutmamak gerekiyor. Evren hâlâ büyüyor. Belki de bazı Solucan delikleri bu şekilde büyümeye devam ederek , büyük boyutlara kadar genişlemiş olabilir. Diğer bir sorun ise şu. Yukarıda da bahsettiğim gibi Solucan delikleri kendilerini yok edebilir (Hızla çökerler). Bu nedenle de zaman yolculuğu yapmak mümkün olmayabilir. Fakat bu konuda yapılan son araştırmalara göre egzotik maddenin Solucan deliklerini belli bir süre boyunca değişmeden ve çökmeden kalabileceğini ortaya atmıştır. Solucan delikleri ile ilgili başka bir teori ise şudur;

•Solucan deliklerinin iki ağzı evrende bulunan iki yeri değil, başka evrenleri birbirine bağladığı düşünülmektedir. Aynı zamanda bazı bilim insanları solucan deliğinin bir ağzı hareket edebiliyor olsaydı zamanda yolculuk yapmanın gerçekleşebileceğini düşünmektedir. Fakat İngiliz bilimci Stephen Hawking bu şekilde bir yolculuğun gerçekleşmeyeceğini düşünmektedir.

Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi Solucan deliklerinin varlığını öngörmektedir. Fakat hâlâ keşfedilebilmiş değil. Ancak Negatif Kütleli bir solucan deliği kütleçekiminin ışığı geçirmesiyle keşfedilebilir. Ama keşfedilse bile bu teknoloji ile yapacağımız bir şey olmadığını düşünüyorum.

Alper Dağdelen
-Daha fazlası için: www.hayalimuzay.com
-Görüş ,İstek ve Öneriler için: hayalimuzay1@gmail.com

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER