Schrödinger'in Kedisi

Schrödinger'in Meşhur Kedisi

Bizim makro dünyamızda zıt iki durum aynı anda gerçekleşmez. Mesela aynı anda merdiven inip çıkamazsınız veya aynı anda hem başka kitap okuyup hem de bu yazıyı okuyamazsınız. Bunlar normal, her gün yaşadığımız durumlar.
Ama Erwin Schrödinger ,kendisi kuantum fiziğinin kurucu babalarındandır, kuantum fiziğinin ne olduğunu biraz da olsa anlatmak için bir düşünsel deney hazırladı: Schrödinger’in kedi paradoksu .

Olay şu şekilde:
Normal bildiğiniz bir kutuya yine normal bildiğiniz 4 bacaklı, bıyıkları olan bir kedi koyduğunuzu düşünün. Kutunun içinde bozunma olasılığı %50 olan bir madde, bozunma olduğu zaman algılayabilecek bir sensör, bu sensöre bağlı bir silah ve silahın kırabileceği bir siyanür şişesi de bulunuyor. Kutu kapatılıyor.

Bizim dünyamıza ve aklımıza mantıklı gelecek şekilde 2 durum vardır: Kedi ya ölüdür ya da diri. Eğer bozunma gerçekleşir, sensor algılar, silah şişeyi kırar ve siyanür dağılırsa kedi ölür. Eğer bunların hiçbiri gerçekleşmez ve şişe kırılmazsa kedi diridir. Buraya kadar normal. Ama kuantum mekaniği bir gözlemci olmadığı sürece parçacıkların aynı anda her yerde olabileceğini söyler. Bu duruma süperpozisyon denir. İşler karışmaya başlıyor. Yani bozunma ayni anda hem gerçekleşirken hem de gerçekleşmez. Bu durumda aynı anda kedi hem ölü hem de diridir demek oluyor.
Dayanamıyorsunuz ve kutuyu açıyorsunuz. Kedimiz şu anda ölü veya diri. Hangisini isterseniz onu düşünün ama sadece iki durum var. Ama hani 3 durum vardı? Ne oldu o 3. Duruma?
Kutuyu açtığınız zaman 3. Durum ortadan kalkar. Yani doğa bir seçim yapar. Ölü veya diri. Bunlar bizim makro dünyamızda olağan olan durumlardır. Zaten en başında kutuyu o yüzden kapadık. Gözlemci etkisini ortadan kaldırdık.
Bilim adamları bu durum üzerinde hâlâ tartışıyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

-Daha fazlası için: hayalimuzay.com
-Görüş ve istekleriniz için: hayalimuzay1@gmail.com
-Süeda EKEN

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER