Samanyolu Galaksisini Nasıl Çekebilirim?

Çıplak gözle güney ufkundan kuzey ufkuna kadar uzanan, yanları süt gibi beyaz ve parlak (milky way ismi buradan gelir), ortası siyah şerit gibi gözüken şey Samanyolu galaksisinin Sagittarius koludur. Ortasının siyah şerit gibi gözükmesi oradan gelen ışığın 27.000 yıllık olmasıdır.
Eğer çıplak göz ile görebiliyorsak fotoğrafını da çekebiliriz. Fotoğrafını çekerken pozlama tekniğini kullanırız. Ne kadar çok pozlama yaparsak o kadar çok detay görürüz. Tek sorun Dünya'nın dönmesiyle yıldızların sabit kalmayışı. Yani şu şekilde bir resim elde ederiz:

(Ortadaki neredeyse hiç hareket etmemiş olan yıldız Polaris`dir (kutup yıldızı))
Peki bu olay olmadan astrofotoğraf nasıl çekeriz? Dünya ile ters yöne dönen yıldız takipçileri var. Fiyatları 1500-2000 TL arasında. Pahalı geldiyse kendiniz de yapabilirsiniz. Bu siteye bakmanızı öneririm:
http://garyseronik.com/a-tracking-platform-for-astrophotography

İhtiyacınız olan şeyler:

  1. Biraz astronomi bilgisi
  2. Kamera
  3. Tripod
  4. El feneri veya kafa lambası
  5. Açık bir gökyüzü
  6. Şehir ışıklarından uzak bir yer
  7. Gök atlası
    (Astrofotoğrafa özel "Photopills" var ama ücretli)

Samanyolu fotoğraflanmasında en iyi tercih DSLR kamera olacaktır ancak kameranız iyiyse cep telefonuyla bile çekebilirsiniz. Ancak DSLR kamera çok daha iyi sonuçlar verecektir.
Pozlama konusuna dönecek olursak, pozlama fazla yapılırsa yıldızlar ip gibi bir şekil alarak uzayacaktır. Az yaparsak sönük çıkacaktır. En iyi sonuç için 500'ü lensinizin odak uzunluğuna bölün ve sonuç kadar pozlama yapın. Crop sensörlülerde ise odak uzunluğunu 1.5 ile çarparak 500'e bölün ve yine çıkan sonuç kadar pozlama yapın. Ne eksik ne fazla. Böylece çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

Astrofotoğrafı çektikten sonra biraz fotoşop yaparak çok daha iyi görseller ortaya çıkarabilirsiniz.
Yani şu şekilde:

(Resim: Uzaydan Haberler)

Dünyada En İyi Astrofotoğraf Yerleri
Sahra
Namibya
Çöller Bölgesi, Arap Yarımadası
Atakama Çölü, Şili
La Palma, Kanarya Adaları
Himalayalar
Hawaii Yanardağları
Batı Avustralya
Alpler
Wyoming, ABD

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER