Neden Uzaya Teleskop Göndeririz?

Hubble Teleskobu'ndan tutun da Kepler Teleskobu'na ve bunlar gibi bir çok teleskop yapıp neden uzaya gönderiyoruz?

Az önce bahsettiğim Hubble Telskobu uzaya gönderildiğinde uzaydan gelen görüntüler net değildi.Sorunun, ışığı doğru şekilde odaklayamayan teleskobun aynasının şeklindeki hatadan kaynaklandığı anlaşılmıştı. Aynanın uzayda değiştirilmesi mümkün değildi, teleskobun tekrar Dünya’ya taşınıp onarılmasının maliyeti ise çok yüksekti. Bu nedenle aynanın şeklinden kaynaklanan hatanın düzeltilmesi için Hubble Uzay Teleskobu’na iki farklı donanımın eklenmesine karar verilmişti.Eklendikten sonra teleskop düzeldi.Ve eğer NASA bu teleskoptaki hatayı düzeltmek için çalışmasaydı şu an uzaydaki bir çok güzel cismi net bir şekilde göremezdik. Sizlere birazcık ek bilgi verdikten sonra asıl konumuz olan uzaya teleskop gönderme mevzusunu anlatayım.

Aslında uzaya teleskop göndermemizin önemli nedenleri var.Bunlardan ilki, hava şartları.
Astronomlar teleskoplarıyla gözlem yaparken bulutlu, yağmurlu, sisli gibi kötü hava şartlarıyla karşılaşırsa gözlem yapma imkanları hiç yoktur. Bu yüzden iyi bir havayla karşılaşana kadar beklemek zorunda kalırlar. Ve bu da önemli bir olay gerçekleşirse veya bir şeyi keşfetmeye yakın iken sırf hava şartları yüzünden az önce bahsettiğim olayları gözlemleme şanslarını kaybetmelerine yol açar.
Uzaya teleskop göndermemizin avantajlarından biri, yeryüzündeki gibi gözlem yapmak için akşamı beklemeye ihtiyacımız yok. Diğer bir önemli neden burada başlıyor. Akşamı beklememek için birazcık kızıl ötesi ve radyo dalgalarını kullanabiliyoruz. Peki ben neden size ''Birazcık'' dedim? Çünkü dünya atmosferi uzaydan gelen büyük ışık dalgalarını yapısı nedeniyle deformasyona (bozulmaya) uğratır. Bu etken de uzaydan Dünya'ya iletilen görüntülerde bozulmaların gözlemlenmesine yol açar.
Bilim insanları, uyarlanabilir optik (adaptive optic) adlı bir yöndem sayesinde uzaydan gelen görüntüleri biraz da olsa deformasyona uğramamış gibi gösterebiliyor. Bu yöntem bir lazer sayesinde oluyor. Uzaya yollanan lazerdeki kayma oranlarına bakarak bu yöntem uygulanıyor.
Ne kadar maliyetli olsada uzaya teleskop göndermek çok daha avantajlı oluyor.
-Daha fazlası için: hayalimuzay.com
-Görüş ve istekleriniz için: hayalimuzay1@gmail.com
Ali Eren ARMUTÇU

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER