Hayalim Uzay Projesi

Hayalim Uzay Projesi, "Elleştirmek yerine düzeltelim. ) diyen çoğu lise öğrencisi olan bir grup tarafından başlatılmıştır. Projenin amacı hayali kozmosun sınırını aşan herkese dünyadan uzaya açılan pencere olmak, uzay bilimine katkı sağlamaktır.

Hayalim Uzay Projesi, alt projelerden oluşur. Bunlardan en önemlisi Aladin projesidir. Aladin projesi kendi içinde ikiye ayrılır: Aladin-Dil ve Aladin-Kılavuz. Aladin'den bahsetmeden önce daha kolay anlaşılması adına VO( Visual Observatory) denen sanal gözlem evlerinden bahsedelim.

Şu an yaklaşık 16 tane sanal gözlem evi bulunuyor. Bu gözlem evleri BigData denen verilerden oluşuyor. Peki bu ne anlama gelir? Bir teleskop petabytelarca bilgi üretiyor. (Burada bahsettiğim teleskoplar Keck/Hawaii gibi dev teleskoplar). Sanal gözlem evlerindeki veriler ise zettabytelera ulaşıyor. Yani tüm astronomik verilerin bulunduğu ağlar denebilir ve Aladin Güneş Sistemi dışında bu verilere ulaşabiliyor. Aladin gökbilimcilerin yıldızlar ve galaksilerle ilgili gözlem yapması için Strazburg Üniveristesi tarafından tasarlandı. Hali hazırda pek çok üniversite ve bilim insanı bu uygulamayı kullanarak gözlemler yapmakta.

Bizim projemize gelecek olursak. Türkiye'de böyle bir gök atlası mevcut değildi. Aladin-Dil projesi ile Aladin'i Türkiye'ye getirdik. Yani bir aya kadar Aladin Türkçe dil seçeneği ile kullanıma açılacak. Aladin-Kılavuz ise dünya çapında bir ilk olacak. Aladin'in bilim insanları için tasarlandığından bahsetmiştim. Peki eğer Aladin amatörler tarafından da kullanılabilseydi?

Aladin-Kılavuz projesi hiçbir şey bilmeyen bir kişinin bile Aladin'i kullanabilmesini ve zaman içinde astronomik keşifler yapmasını vaad ediyor. Yıldız türlerini bile bilmeyen birisine önce bilgiyi sonra işlemi sonra da Aladin'de bunu uygulamasını öğretecek bu kılavuz uzay bilimini halka yayarak herkesin keşif yapabilmesine ve bilimin gelişmesine katkı sağlayacak.

Aladin-Kılavuz ilk başta Türkçe daha sonra İngilizce haliyle yayınlanacak. İngilizcesinin de yapılmasının nedeni bu kılavuzu dünyada da kullanılabilir hale getirmek. Ayrıca görseller ile verilecek örnekler ve etkileşimli olmasıyla Aladin'i hem zevkli hem kolay kullanılabilir hale getirecek. Böyle bir kılavuz daha önce yapılmadı.

Aladin-Dil projesi için çeviriler Strazburg Üniversitesi'ne yollandı. Böylece profesyonel bir gök atlası ilk defa Türkçeye uyarlandı. Yine kılavuz için Strazburg Üniversitesi'nden de onay aldık. Kılavuz için çalışmalara haziran ayında başlıyoruz.

Bunun dışında yaptığımız daha küçük projeler de var. Web sitemiz www.hayalimuzay.com 'a her hafta içi makale yüklüyoruz. Yine haziran ayında başlayacağımız üç aylık dijital dergilerle de bilimin gelişmesini hızlandırmaya çalışıyoruz.

Eğer bize yardımcı olmak isterseniz projemizi duyurabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

  • Hayalim Uzay Ekibi
  • Şebnem Başak

Daha Fazlası İçin:
hayalimuzay.com
Bizi Sosyal Medyalarda da Takip Edin:
@hayalimuzay
Görüş ve İstekleriniz İçin:
hayalimuzay1@gmail.com

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER

Benzer Sayfalar

Hakkımızda

Biz kimiz?