Evrenin Olası Sonları

Evrenimiz hakkında her zaman teoriler üretiyoruz. Her şeyin başlangıcı için teori olduğu gibi her şeyin sonu ile ilgili teoriler de bulunmakta. Peki nedir bu teoriler?

Evrenin sonuna dair 3 tane teori bulunmaktadır. Bunlar Büyük Yırtılma (Big Crunch), Büyük Donma (Big Freeze) ve Büyük Çöküş (Big Rip).

1-Büyük Yırtılma

Büyük Patlama teorisini duymuşsunuzdur. Evrenimizin sıfır hacim, sonsuz yoğunluklu bir noktadan meydana geldiğini söyler. Büyük Yırtılma teorisini bunun tam tersini olduğunu söyleyebiliriz.

Karanlık enerji kanıtlanmış olmasa da evreni genişlettiği düşünülen bir parçacık. Büyük Yırtılma teorisinde karanlık enerjinin kütle çekim dalgalarının güçlü hale gelerek evrenin yırtılışını öne sürer.

Şöyle düşünün, elinizde esnek bir kumaş tuttuğunuzu ve diğer iki ucundan da başka birilerinin tuttuğunu düşünün. Siz kumaş parçasını kendine doğru birleştirmeye çalışırken diğer kişiler zıt yönlerden kumaşı çekip yırtmaya başlıyor. Burada kumaş uzay-zaman, sizin kumaşı bir araya getirip sıkıştırmaya çalışmanız kütle çekim dalgaları ve diğer kişilerin de karanlık enerji olduğunu düşünün. Kumaşınızın yırtılması da Büyük Yırtılma teorisi oluyor.

2-Büyük Donma

Bu teori evrenin oluşumundan kalan ısının azlığından gelen yok oluşu anlatır.

Evrenin oluşumundan oluşan kozmik arka plan ışımasının evrenin genişlemesiyle beraber dağıldığından birim mesafeye düşen ısının çok az olacağını söyler.

Varsayalım ki elinizde bir miktar su var. Bu suyu bir kaba döküyorsunuz. Sonra aynı miktardaki suyu daha geniş olan bir kaba döküyorsunuz. Bu kaptanı suyun kalınlığı diğer kaptanı kalınlığa göre azdır çünkü burada suyun yayıldığı alan fazladır. Burada da suyu evrenin oluşumundan kalan ısı, birinci kabımızı bugünkü evrenimiz, ikinci kabı da daha geniş ileri evrenimiz olduğunu düşünün. İkinci kapta birim mesafeye düşen su birinci kaptan daha azdır.

3-Büyük Çöküş

Bu teori Büyük Patlama teorisinin devamı gibidir.

Evrenimizin genişlemesinin bir müddet sonra duracağını ve küçülmeye başlayıp her şeyin sıkışacağını söyler. Yani Büyük Patlama teorisindeki noktaya geri döneceğimizi ve bunun da başka evrenler oluşturabileceğini söyler.

Elinizde bir tane paket lastiği olduğunu düşünün. Bu lastiği yavaşça çekin ve bırakın. Bu örnek biraz hızlı ama mantığı aynı. Lastiksiz çektikleri genişler ve siz bıraktıktan sonra geri daralıp eski haline döner.

-Daha fazlası için: hayalimuzay.com

-Görüş ve istekleriniz için: hayalimuzay1@gmail.com

-Süeda EKEN

Görüşleriniz, Öneriniz Ve Sorularınız

GÖNDER